Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Мухарски риболов на високопланинска езерна пъстърва - Първа Част

от Акулата

Привет на всички, ловящи пъстървата по планинските езера с мушички!

Следващите редове ще бъдат посветени на риболова на пъстърва с изкуствена муха по нашите високопланински езера. Сигурен съм, че всеки един от вас поне веднъж си е задавал въпроса: Как се лови пъстървата по езерата? Ще се опитам, базирайки се на моите лични впечатления от риболовния опит, който съм имал в Пиринските езера, да ви дам няколко съвета за това: на какви мухи и с какви техники да се опитате да подмамите някоя хитра езерна пъстърва.

Последните няколко години доста се измени статутът на риболов по езерата в национален парк Пирин. Имаше време, в което той беше забранен, по-късно разрешен само за уикендите, а в момента, според последните ми данни, е отново забранен. Но разбира се това трябва да се провери от всеки, решил да отиде на риболов там.
В една от статии на канадеца Браян Чен, посветил над двадесет години в изучаване на мухарския риболов в планински езера и начинът на поведение на пъстървата там, бяха описани основните особености на структурата на планинското езеро и неговите обитатели намиращи основно място в дневното меню на пъстървата - насекомите.

Тук в тази статия ще стане дума за някои добри техни имитации, но най-напред ще започна с това как трябва да се промъкнем до езерния бряг.

Подход към брега на планинското езеро.

Повечето Пирински езера са с голи брегове, често обрасли с водна растителност по краищата и с огромни морени, служещи за прикритие както на дребни пъстърви, така и на огромни и борбени екземпляри, търсещи там своята храна. Когато човек застане до езерото е добре да не забравя няколко, ако мога да ги нарека особености на структурата на езерото и условията около него, които ще му помогнат да си изгради своята стратегия за риболов. А това е основното, както в този, така и във всеки един друг риболов с изкуствена муха – много е важно човек да има подготвена стратегия.

Преди да достигнем брега на езерото, не трябва да забравяме, че се намираме на изключително диво място, което си има своето равновесие, което ние не бива да нарушаваме. Всеки от нас, предприемал туристически походи по високите части на планините сигурно е забелязал каква е почвата там и как подскачайки се издава един глух тътен сякаш под краката ни има кухини. Заради което, трябва се прокрадваме до езерния бряг като малки патенца, със скоростта на охлюв и лекотата на котка, за да не издаваме присъствието си, с което да изплашим и най-спокойната и нищо не подозираща пъстърва, скрита близо до езерния бряг, чакаща някое насекомо да изпадне в нейното дневно меню.

Веднъж достигнали брега трябва същото така да не забравяме, че колкото по-ниско стоим до земята, толкова е по-голям шанса да останем незабелязани. Много, често в началните ми риболовни излети по езерата, съм пренебрегвал тези важни особености на придвижването и след като съм се изтъпанчвал като регулировчик на кръстовище, често съм забелязвал много добри екземпляри подплашвани от мен, които са се отправяли много бързо, към дълбините не езерото, там където е много трудно да бъдат достигнати, и са оставали в мен единствено чувството за самосъжаление.

Следващото важно действие, към което трябва да се ориентираме е наблюдение на повърхността и близкия бряг. Добрият мухар трябва да знае да “чете” езерната повърхност, която стои пред него като разтворена книга. Много често отговорът на въпроса ни – “Каква муха би била добра в този момент?” е написан именно там – на повърхността и около брега на езерото.

Без да познаваме насекомите, които живеят в езерата, седейки и наблюдавайки понякога с часове, може да научим много за тях, какви са, по кое време се люпят, как пъстървата реагира на това и куп други полезни неща. Преди да премина направо на въпроса, кои са насекомите и техните имитации изкуствени мухи, и което е по-важното, как да ги използваме, за да направим един риболовен ден на пъстърва незабравим, ще се спра на някои от по важните елементи от екипировката ни като езерни мухари.

Риболов със суха муха на езерна пъстърва

Екипировка

Както при речния риболов с изкуствена муха така и тук екипировката е много важна. Поради факта, че в повечето случаи пъстървата която ще се стараем да уловим се намира на голямо разстояние от брега, се налага да използваме по-дълга пръчка, с която по-лесно да осъществим далечно замятане.

Един прът 6/7 клас, макара същия клас, шнур WF7 или DT6, стандартен монофилен или плетен лидер, са част от такъмите, които може да използваме при риболова на езеро на суха муха.

Тънките типети са за предпочитане, тъй като водата е изключително бистра.

Тъй като, в много от случаите, нашите планински езера са трудно достъпни с автомобилен превоз, а въздушния такъв, за разлика от много страни развиващи риболовен туризъм, тук просто липсва, трудоемко е пренасянето на високи ботуши и гащеризони на голяма височина. Още повече, че и самото газене в езерото е свързано със опасението ни, че може да се изплаши рибата. Затова едни леки и удобни туристически обувки ще ни свършат добра работа.

Камофлажните дрехи са много важни, но дори и да нямате такива, е добре да знаете, че ярките цветове на връхните дрехи са недопустими, ако разбира се не желаем със самото си явяване не езерото да накараме рибата да се изпокрие под камъните. Тениски, блузи със цвета на околната сред като зелено, сиво и др. биха свършили добра работа. Шапка, слънчеви очила и др. аксесоари е добре да присъстват в нашия личен багаж, ако желаем удоволствието от риболова и комфортът ни да бъдат цялостни.

Основната тактика при риболова със суха муха на езерна пъстърва е да отгатнем посоката на движение на пъстървата.

Много често ми се е случвало да наблюдавам как дадена пъстърва, впуснала се да кръстосва езерната шир в търсене на храна, сякаш си поставила даден маршрут, по който се придържа. Не са рядко моментите, в който съм наблюдавал, как една и съща риба минава няколко пъти през един и същи участък от езерото. В повечето случаи тя избира даден курс и придържайки се към него, с бавни и леки показвания на повърхността прибира по някое и друго комарче попаднало на водната повърхност. В такъв момент е много лесно, след като знаем посоката и на движение, определена от кръгчетата, които прави на повърхността, при всяко едно показване на муцуната си, да предвидим мястото където би могла отново да се покаже. В такъв случай може да направим едно фино замятане на около метър два пред нея и търпеливо да изчакаме, молейки се следващото показване да бъде предизвикано от нашата муха. Ако това се случи не ни остава нищо друго освен да засечем и ако сме засекли рибата, внимателно, като държим пръчката наведена странично, да извадим рибата до нас, с възможно най-малко плясъци и подскоци, което е типично за пъстървата в такъв момент.

Насекоми, обитаващи езерата и техните изкуствени имитации

Едно от най-разпространените насекоми в планинските езера е комарът и неговият по-голям “братовчед” – хирономусът. И двата вида са от рода chironomid, имащи свои прилики и разлики.
Всеки от нас познава комарите, тези малки вампирчета, люпещи се с хиляди около водните обекти и служещи за основна храна на рибите. В горещите летни дни, комарите се люпят рано сутринта и късно вечер, когато на огромни рояци окупират водните повърхност и стават причина за красивата игра на пъстървите. Добра имитация на комара е мухата Black funnel направена на малък номер кука – 16 - 22:

От насекомите снасящи яйцата си и прекарващи нимфовия си стадий в езерата, майските мухи и ручейниците са също срещани в езерата.

Mухате имитация на майската муха Adams Parachute (първата горе), и тази на ручейника Goddard Caddis (ручейник от козина от сърна), са добро попълнение към кутийката ни за мухи за езерен риболов за пъстърва.

Други насекоми , с които съм имал особено големи успехи в риболова си на пъстърва на езеро това са мравките, тези малки черни работници, които също като комарите ги има с хиляди.

Най-често през лятото, след ветровито време, много мравки биват “изметени” от бреговете и попадат в плен на водната повърхност, където животът им обикновено завършва в стомаха на някоя гладна пъстърва.

Направени на малки номра куки от 14 до 18, са едно много добро решение за летните горещини. Много подходяща за далечни презентаци е мравката с бели крилца (средната), заради които може да я следим добре от далеч.

Скакалците са широко разпространени по поляните около езерата, но тук те са малко по-малки от техните братя живеещи на по-малка надморска височина. Добре е преди да изберем имитация на скаклец, да проверим наоколо за скакалци, за да видим какви са точно цветовете и големинити им. Както при риболова на езерна пъстърва с имитации на мравки, така и при този на скакалци, добри успехи се постигат след ветровито време. Но покрай брегове обрасли с растителност, скакалците често попадат във водата, докато подскачат наоколо и на такива места наличието на вятър, за причина за успешен риболов, може и да не е необходимо.

следва...

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.