Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Съвети за грижи за мухарския такъм - Втора Част

Грижи за макарата

oт Roland Henrion

В първата част научихме как да се грижим за безценните си мухарки. Сега ще обясня как да направим това и за макарите. При риболова на пъстърва макарата играе по-маловажна роля от колкото пръчката. Тя служи просто да държи линията, но това не означава, че тя е евтина и не се нуждае от поддръжка. Ние винаги трябва да сме сигурни в нашата макара, и за да е така трябва да я поддържаме в перфектно състояние. Тя не е чак толкова здрава колкото си мислим...

Грижа за макарата.

Ние изискваме трудно за изпълнение условие от макарите, които купуваме - искаме те да са леки, много здрави и устойчиви. Те трябва да изглеждат добре и (някои случаи) да издържат на солена вода. Аванса трябва да е свръх чувствителен.

Дизайнът на макарата е само, за да привлече погледа ви... Алуминият използван за самолетостроене е лек и доста здрав, но хваща корозия много лесно. Титанът би бил по-добър, но той е твърде скъп. Така че нека да останем на алуминия, и за да се опитаме да го защитим. Можем да го боядисаме (не се препоръчва за солени води). Все пак много други частици като винтове, шайби, пружини и др. ще бъдат направени от друг материал, например-неръждаема стомана, титан, месинг, бронз и дори калена стомана. Комбинацията от различни метали също маже да причини корозия. Така че нашите макари не са 100% защитени от корозия и ето какво можем да направим по въпроса, просто следвайте тези прости съвети:

*Избягвайте да държите макарата си във водата, особено в солена

*Внимавайте да не удряте макарата в скали, в ръба на лодката и други твърди предмети. Малките драскотини и пукнатини оголват метала на барабана и на оголените места се образува корозия.

*Когато сте в лодка, винаги поставяйте задната част на пръчката (включително и макарата) върху навлажнен парцал -така тя няма да се плъзга и следователно надраска.

*Никога не изпускайте макарата в пясъка! Песъчинките са много твърди и могат да разрушат вътрешната част на макарата.

*Когато сте в движеща се лодка бъдете сигурни, че макарата не се пръска. Капките вода могат да образуват (особено ако е морска) могат да достигнат до лагерите и да образуват корозия.

*ВНИМАНИЕ! Въпреки че лагерите могат да бъдат направени от неръждаема стомана, топчетата в тях не са. Ръждясало топче ще причини триене и заяждане.

*Незабавно след риболов изплакнете макарата под леко усилена чешма. Извадете шпулата, изтръскайте пръските вода и я остaвете да изсъхне преди да я сглобите отново.

*Винаги отпускайте аванса когато не използвате макарата.

*Красиво изработените ръчно макари си имат калъф от кожа - те не са предназначени за солена вода.Те улавят солената вода и не могат да бъдат почистени.Както при пръчките не е препоръчително да слагате влажна макара в калъфчето й. Ако калъфката се намокри е най-добре да я измием и да я оставим да изсъхне.

*Не оставяйте макарата в калъф - по-добре да я поставим на лавица или в шкаф.

(Превод от английски език: Станислав Мънков)

Следва продължение...

Първоначално сататията е публикувана в сайта www.fishandfly.co.uk

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.