Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Успехът в спокойни води

от Terry Lawton

Затворените водоеми (спокойните води) с различни размери са едни от първите места, където новобранците в мухарския риболов могат да започнат да тренират своите умения. След като сте намерили някое хубаво място според вас за риболов, не се втурвайте за да започнете да презентирате. Стойте тихо, назад от брега на езерото, и се вгледайте в повърхността, ако можете да забележите риба, която да се вдигне до повърхността. Ако няма какъвто и да е знак от риба, проверете посоката на вятъра. Ако е зима, изберете място където вятъра ви е в гръб. Ако е лято, изберете място, където вятъра да духа в лицето ви.

Другото нещо, което да погледнете е, ако има добра вълничка (леко набръчкване на водната повърхност) и граница между вълнистата повърхност и спокойната вода. Огледайте се за брегове с водна растителност, надвиснали клони на дървета, втичала на реки и други места, които могат да държат риба. Надвиснали клони над водата са източник на храна за рибите и укритие, където те стоят в очакване някое сухоземно насекомо да изпадне от клоните. Потоците, които се вливат в езерото доставят вода богата на кислород и храна и са винаги добро място, което си струва да се опита. Сега може да направите първото си замятане. Започнете от къса дистанция, където пъстървата често стои, близо до брега. Дългите замятания и безразборни хвърляния само ще изплащат и прогонят рибата в дълбоката вода, далече от брега. За да сте сигурни, че сте покрили периметъра от водната повърхност пред вас правилно, започнете мятане по посоката на часовниковата стрелка като облавяте цялото място пред вас. След като сте опитали с една дистанция, започнете да увеличавате дистанцията на замятане.

Ключът към успешния риболов в затворен водоем е да ловите на правилната дълбочина. Това може да го откриете ако приложите метода на отброяването. Първият път като заметнете бройте до 10 до като чакате да потъват нимфите ви, преди да започнете да ги придърпвате обратно към вас. Бройте до 15 при следващия път и до 20 при по следващия и така нататък. Сменяйте дълбочината при всяко подаване и като хванете риба на определена дълбочина, опитайте същото броене, при което мухата ще ви слезе на същата дълбочина отново.

Друга променлива е вашата скорост на прибиране на мухата. Риба може да се хване на муха, която едвам движите, както и на муха която придърпвате много бързо. Продължавайте да сменявате скоростта на движение на мухите, докато откриете, коя е най сполучлива и привлича най-много рибата. В края на всяко мятане, вдигайте бавно и внимателно наблюдавайте края на линията си. Също така внимавайте за удар от риби, точно когато започвате да вдигате мухите в началото на следващото подаване. Не издърпвайте бързо на финала, защото често се случва рибата да удари точно тогава, приемайки факта, че може да изпусне пропусне плячката си. Когато мислите, че вече е време да смените мухата, винаги може да опитате някоя от съшия модел, но различна големина. Като добиете повече опита, може да си купите и потъващ шнур, за да допълните плуващия. Потъващ шнур с лидери с различни скорости на потъване ще ви позволят да достигнете различни дълбочини от водоема. Утежнена муха, мятана с плуващ шнур ще се вдигне до повърхността докато я придърпвате. Потъващите шнурове ще ви помогнат да свалите мухата на дълбоко и бързо, както и ще ви позволят да водите мухата на дълбочина.

Понякога, малко хора ловят на суха муха в спокойни води, но времената се сменят, както и люпенето на мухи също. Когато забележите вдигания на риби на повърхността си заслужава да опитате суха муха. Съвсем леки кръгчета на повърхността означават, че рибите взимат малки мухи или удавени мухи, “издувания” на повърхността означават, че рибата взима нимфи точно под повърхността, а големи и силно пляскащи взимания означава, че рибата взима големи мухи и люпещи се нимфи. Тъй като често пъстървите обикалят наоколо, вие трябва да забележите в коя посока се движат по кръгчетата и да предвидите следващото вдигане на рибата и да подадете там. Ако има периметър от повърхността, където няколко риби се вдигат едновременно, презентирайте мухата в центъра на периметъра и оставете мухата неподвижна, докато не я вземе риба. Дръжте пръта си ниско до водата с изпънат шнур, за да бъдете готови да засечете.

Когато рибата взима седжове, което вие може да забележите по силните плясъци, опитайте се да придадете леко движение на мухата, като имитирате истинското насекомо. Ако промяната на мухата и линията не доведат до успех, сменете мястото. Ако ловите на едно и също място повече от половин час без успех, сменете мястото. Не очаквайте всички удари да усетите силно на пръчката си при едно добро и стегнато водене. Рибите в по-големите водни обекти ще удрят вероятно по-силно, но повечето удари в спокойни води са много нежни. Единствения начин да отчетете тези удари и да хванете рибите е да са концентрирате максимално върху края на линията си. Ако забележите някакво движение, засечете мигновено(не харесвам думата почукване, което предопределя по-агресивно действие). Много е важно, когато ловите със статична линия и повечето взимания на рибата дойдат по време на падане на потъване на мухата надолу. Уверете се, че няма хлабина в линията ви, и дръжте ръката си на нея през цялото време, със свален връх над водата.

Когато придобиете и изградите вашите умения ще откриете, че определени мухи се нуждаят от точно определен начин на водене, така че да имитират точно движението на истинските насекоми, люпенето на седжовете са точно такъв пример.

Твърде много мухари се стараят да заметнат колкото може по далеч с всяко подаване. Ако спрете и проверите водата близо до брега, ще се учудите колко много риби се намират на няколко метра от брега. Също така няма да можете да хванете риби, ако прекарате цялото си време в мятане, трябва повече време да задържате мухата си във водата. И не забравяйте за концентрацията.

Времето, което ще прекарате в риболов на водоеми или реки, го изживейте в удоволствие. Риболовът е прекрасен спорт, който трябва да се вкуси и да носи наслада. Използвайте времето да се насладите на компанията си, мястото и природата. И ако хванете риба, тя ще бъдат бонус.

(Превод от английски език: Радослав Кискинов - Акулата)

Първоначално сататията е публикувана в сайта www.fishandfly.co.uk и е предоставена с любезното съдействие на нейния автор.

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.