Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

DT срещу WF: Кое е наистина по-добро?

от Bruce Richards*

Много обощения са правени за тези два вида шнурове, базирани на некоректна информация. Всички мухари са чували, че DT шнура е за по-деликатна презентация, дават по добър контрол, по добре се прави кръгово замятане с тях и т.н. В някои случаи тези характеристики на презентацията на DT шнурове е вярна, но не винаги.

Деликатност на полагането се определя от теглото на предната част на шнура. Това се определя от диаметъра на шнура (което е свързано директно с теглото), и дължината на преходната част. Шнур с малък димаетър на върха и дълъг преход има по малко тегло в предната си част, отколкото шнур с голям диаметър на върха и къс преход. Не се подвеждайте само по дължината на преходната част. Щнур с дълъг фронтален преход, но с голям диаметър на върха няма да полага деликатно. Един шнур DT и един WF с еднакви преходи и върхови диаметри ще полагат еднакво.

От много години повечето DT и WF шнурове са правени с еднакъв диаметър на върха и дължина на прехода, така че няма никаква разлика в това как полагат. Днес много от DT шнуровете са всъщност направени специфично за риболов на поточета и имат дълги преходи и/или по-малки върхове.

Като цяло един шнур (или продукт в случая) е създаден за едно нещо много добре, той обичайно има недостатък в друг случай. Шнурове, които са създадени да бъдат много деликатни при полагане имат прекалено малко тегло в предната си част, за да полагат големи или по-тежки мухи, и няма да се държат добре при ветровити условия. Необходимо е по-добър кастингист, който да хвърля по точно определения начин, така че да накара тези шнурове да полагат по най-добрия за тях начин. И “Не”, DT шнуровете не са по-прецизни в кастинга шнурове. Всичко това зависи от уменията на мухаря да хвърля.

Много е вярно твърдението, че DT шнуровете са по-лесни за контрол и се хвърля на по-голяма дистанция с кръгово замятане с тях, отколкото с WF шнур. На късо растояние няма разлика. Ключът към контрола при хвърляне и кръговото замятане е да сте сигурни, че тялото на шнура е при върха. Ако рънинга е при върха, е почти невъзможно да използваме достатъчно енергия от него към тялото, за да накараме шнура да прави каквото искаме. Това, което много мухари не съобразяват е, че с WF шнуровете се контролира и се прави кръгово като с DT шнуровете на дистанцията, на която повечето от нас ловим.

Почти всички WF шнурове имат глава, която е дълга около 35 – 40 фута (10 - 12 м.). Като добавим и 3 метров лидер и дистанцията до мухата от края на главата на шнура става 44- 49 фута (13, 15 м.). До тази дължина, и двата DT и WF шнура имат еднакъв контрол и кръгово замятане. Няма много типични ситуации при риболов на пъстърва, които да изискват по-дълъг кастинг. Всичко това означава, че с DT и WF шнуровете се хвърля твърде еднакво на дистанцията на която ловим почти винаги. Разбира се, ако някой лови на широки реки, на които се изисква кръгово замятане на голяма дистанция, ще има нужда от DT или WF шнур с дълга глава. Дългите прътове са също много необходими за случая.

Всеки знае, че WF шнуровете са по-добри за дистанция отколкото DT шнуровете, но вярно ли е това наистина? Ами, “да”, но разликата не е толкова голяма, колкото си мислите. Заради тесните си, и леки runing lines, WF шнуровете “shoot” (от англисйки - стрелят, има се предвид излитат) по-добре. Но запомнете това предимство започва при 13- 15 -тия метър, когато рънинга на шнура в пръчката. Ако риболовната ситуация изисква много далечно хвърляне, със сигурност е по-лесно с WF шнур, но не мислете, че и с ДТ няма да стане. И с тях ще може, но не чак толкова далече.

За повечето, мухари в нормална ситуация на риболов, вероятно няма значение какъв вид шнур се използва. Повечето от нас ловим на дистанция по-малка от 50 фута, (15 м.), което е предела от който започват WF шнуровете да мятат по-добре, но с по-малък контрол. Повечето от нас нямаме нужда или втзможността да мятаме кръгово на повече от 13-14 м.

Така, че как решавате кое е по-доброто за вас? DT или WF? За къси до средни дистанции на замятане, няма причина да нямате готов за мятане DT шнур. Ако хвърляте на далеч, вие може да мятате с по малко размахвания (false casts) с един WF шнур. Но ако изникне таква нужда, вие загубвате възможността да замятате кръгово на далечно растояние. За повечето от нас няма значение, кой от двата шнура с еползва през повечето време. Базирайте вашето решение, за това DT или WF да изберете, на това с колко малка муха на близко растояние ще ловите.

(Статията е от сайта www.flymartonline.com, преведена е от англисйки език от Радослав Кискинов - Акулата)

* Bruce Richards, дизайнер инженер на шнуровете на 3M Scientific Anglers.

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.