Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Системата на Монетите - Трета част
Розетският Камък*

от Уилиям ‘Д-р Бил’ Ханеман

И най-елегантно направената мухарка не ще задоволи клиента ви, ако не е съчетана с правилния (клас) шнур. Ще определим този шнур, без обичайния процес на ‘проби и грешки’.

Част Първа на тази поредица представи основите на Системата на Монетите, включително Дефинирания Индекс на Огъване (ДИО) и двете му компоненти, Присъща Мощ (ПМ) и Ъгъл на Акция (ЪА). Тези чисто обективни измерения ни позволяват да характеризираме всяка мухарска пръчка в недвусмислени термини.

Част Втора показа как да създадем илюстрацията на ГИО (Графика на Индекса на Огъване), като начертаем ДИО като функция на дължината на бланката. Това разкрива фундаменталната структура на пръчката.

Част Трета показва как да определим правилния шнур, който оптимално да натовари пръчката. Теглото на Шнура (ТШ) необходимо да натовари пръчката, е функция на нейната ПМ. Като знаем ПМ, може да се определи подходящият шнур според дистанцията на която искате да мятате. (Ако скоростта на кастинг (замахване) на човек е доста над средната, той може да използва по-лек шнур; ако е по-бавна – по-тежък. Това обаче е персонална особеност. Настоящата трактовка предполага средна скорост на кастинг.) Преди повече от четиридесет години, комисията по шнуровете AFTMA определя условни теглови стандарти за техните класове на шнурове. Впоследствие, всяка пръчка, която се натоварва от 30 фута шнур 5-ти клас по AFTMA, е наречена пръчка 5-ти клас. Обаче, без дефиниция на термина ‘натоварена’ не може да се установят обективни стандарти за пръчки 5-ти клас. Затова е логично, че производителите означават пръчките субективно, с класове по AFTMA, които техните проектанти им препоръчат.

За съжаление, тези субективни решения са повлияни от философията, търговските цели, кастингов стил и/или умения на всеки проектант. Те не обръщат внимание както на способностите на средностатистическия въдичар, така и на присъщите свойства на самия прът. Днес, всеки прът с етикет ‘за 5-ти клас шнур’, независимо от своята ПМ, е наричан прът 5-ти клас. Това прави невъзможно обективното сравняване на пръчки от различен произход. А не трябва да е така.

Системата на Монетите дефинира термина ‘натоварена’. Тогава, в рамките на AFTMA стандартите за шнурове, съществува определима връзка между ПМ на пръчка и теглото на шнура, което оптимално ще натовари тази пръчка. Следователно, терминът ‘пръчка 5-ти клас’, съдържа неявна дефиниция на ПМ на такава пръчка. Връзката между ПМ на пръчка и AFTMA клас на шнур е обобщена в Таблица A, Розетският камък на мухарските шнурове и пръчки.

Монети

Използвайки Системата на Монетите, можете обективно да измерите ПМ на всяка мухарка. Например, за да определите ПМ на 9 футова (108 инчова) пръчка, закрепете я хоризонтално на поставка на височина около пет фута и измерете разстоянието от пода до хоризонталната част на бът-а на пръчката точно пред ръкохватката й (примерно 64 инча). Прикрепете лека найлонова торбичка към връхния водач и прибавяйте монети от 2 стотинки докато върха се отклони надолу с една трета от дължината на пръчката (т.е. 36 инча) до точка на височина 28 инча от пода (64 – 36 = 28). Пребройте монетите (в случая да кажем 44). Броя им определя ПМ на пръчката, измерена в монети.

Шнурове за Пъстървови Пръчки

Пръчките за пъстърва са тези, предназначени да се натоварват от шнурове с AFTMA класове от 0 до 6. За да определите ЕКП на горната пръчка (44 монети), направете справка на Фиг. 1. Резултата е ЕКП = 5.5, което попада в средата на диапазона за AFTMA 5-ти клас шнур (ЕКШ = 5.5) (ЕКШ - Ефективен Клас на Шнур). При средностатистически условия на кастинг, пръчката ще бъде оптимално натоварена от дължина от шнур 30 фута, тежаща 140 грейна (ТШ = 140). Термина ТШ се дефинира като Тегло на вдигнатата във въздуха част от Шнура, необходима за оптимално натоварване на пръчката.

ТШ е определящия фактор за да се гарантира комфортен кастинг. То се реализира, когато пръчката е натоварена – шнурът изпънат право назад. Това тегло е присъщо свойство на всяка пръчка. То е независимо от конструкцията, дължината, тежестта, профила и покритието на шнура. То е независимо от това дали човек мята отворена или тясна торба. Притежателят на всяка пръчка трябва да знае това тегло.

ТШ е чисто обективно число. То не ви казва нищо за AFTMA клас на шнура или за дължината от шнура имаща такова тегло. Въпреки това, трябва да знаете това число преди да започнете да избирате подходящия шнур.

След това, трябва да знаете дължината шнур, която смятате да вадите във въздуха. Тогава, използвайки Фиг. 2, можете обективно да изберете шнура, който ще осигури това тегло и оптимално ще натовари пръчката ви.

В горния пример, ПМ = 44 монети и ТШ = 140 грейна. Фиг. 2 показва че това тегло може да се получи от 20 фута шнур 8-ми клас по AFTMA (от средата на диапазона), или от 23 фута шнур 7-ми клас, или от 26 фута шнур 6-ти клас, или от 30 фута шнур 5-ти клас, или от 35 фута шнур 4-ти клас, или от 42 фута шнур 3-ти клас. (При мятане на по-малко от 20 фута шнур, пръчката не се натоварва напълно.)

Фиг. 2 илюстрира също и защо, просто с промяна на дължината, всеки мухар може с почти всяка пръчка да мята почти всеки шнур. Всъщност, точно това прави всеки начинаещ с първия си такъм.

Шнурове за Мощни Пръчки

Пръчките, ползващи шнурове с AFTMA класoве 7 и нагоре се използват за мятане на по-големи дължини шнур (повече от 30 фута) и/или по-тежки шнурове с разнообразни профили.

Съчетаването на тези пръчки с шнурове отново включва съответствие на ТШ и ПМ на пръчката. За да го направите, натоварете пръчката и пребройте монетите (например 59). Тогава, използвайте или горната плътна наклонена линия на Фиг. 3 или следната формула, за да определите ТШ в грейнове, оптимално натоварващо пръчката ви:

Тегло на Шнур в грейнове = 3.33 * (брой монети) - 10

В случая, ТШ = 3.33 * 59 - 10 = 196 - 10 = 186 грейна

Тази стойност (186 грейна), според Таблица A и Фиг. 3, отговаря на 30 фута AFTMA 7-ми клас шнур (от средата на диапазона). Човек би очаквал такава пръчка да се нарича 7-ми клас и да има надпис ‘AFTMA #7’.

Обаче, ще забележите също така, че според Фиг. 4, 186 грейна шнур (ТШ) отговарят на 35 фута шнур 6-ти клас, на 40 фута шнур 5-ти клас, и на 46 фута шнур 4-ти клас. Сега, ако някой производител не зачете конвенцията и произволно промени дължината на извадения във въздуха шнур, на която са базирани AFTMA класовете, две неща ще се случат – никое от които не е полезно:

(1) Смисълът и ползата на AFTMA стандартите ще бъдат унищожени.

(2) Някой може да сметне за рационално да надпише горната пръчка за 6-ти, 5-ти, или дори за 4-ти клас. За съжаление, точно това се случва.

Объркващи практики

Производителите на пръти разбират че мухарите искат да мятат по-далече и да улавят по-големи риби, използвайки все по-леки и по-леки (по ниски класове) такъми. Много по-голямо впечатление прави когато човек се похвали че е заметнал на 70 фута и е хванал голяма морска пъстърва с 5-ти клас пръчка, отколкото със 7-ми клас пръчка.

По-новите поколения графит позволяват да се направят по-мощни въдици (с по-големи ПМ) с по-малко физическо тегло. Затова, в днешно време се намират пръти със стойности на ПМ, отговарящи на 7-ми клас по AFTMA, който са надписани ‘5-ти клас’ и се продават на въдичарите като пръчки 5-ти клас. Това са последствия от ‘неофициално’ течение за предефиниране на класовете по AFTMA на базата на 40 фута дължина, а не на базата на универсално приетия стандарт от 30 фута.

Не е учудващо, че когато тези тъй наречени ‘5-ти клас’ пръчки се изправят срещу пръчки действително 5-ти клас, те винаги печелят надпреварата за дистанция. Удоволствието от улова на по-малки пъстърви е друг въпрос. Когато неосведомените мухари се опитат да ловят с тези пръчки, те откриват че им трябва AFTMA 7-ми клас шнур, за да ги натоварят правилно. На тези пръчки ‘случайно’ е пропуснато да бъде написано, че човек трябва да извади 40 фута шнур във въздуха за да ги натовари оптимално.

Една мухарска пръчка трябва да бъде категоризирана според своята ПМ – не според различни дължини шнур. Системата на Монетите прави точно това.

Потъващи Шнурове

Предходната дискусия се основава на мухари мятащи по класически (стандартен) маниер. Обаче, на човек му е нужно само едно замятане с потъващ шнур, тежка муха и/или утежнен повод за да се убеди, че класическия подход при такъв такъм е особено опасен за здравето му.

Мятането на потъващи шнурове иска напълно различен вид кастинг. Той обикновено включва тяга на водата (water haul) за да се натовари пръчката докато шнура е все още пред риболовеца. Тогава с бавен и плавен замах на пръта се създава широка торба, която елиминира опасностите свързани с употребата на стандартния каст на плаващи шнурове. Като резултат на този различен вид замятане, пръчката се огъва по-дълбоко към долната си част и може да поеме по-голямо ТШ. Отношението на ТШ към ПМ, основано на опита, се показва от долната линия на Фиг. 3, а може да използвате и формулата:

Тегло на Шнура (ТШ) в грейнове = 4.44 * (брой монети) – 10

Например, ТШ = 4.44 * 66 – 10 = 283 – 10 = 273 грейна.

Забележка: Потъващи шнурове има с най-различни дължини на глави, профили и скорост на потъване. Човек има нужда от прецизен метод да съотнесе дължината на извадения във въздуха шнур към теглото на тази дължина. За тази цел човек се нуждае от Анализатор на Шнурове (виж Част Четвърта).

Предупреждение: Отнасяйте се особено предпазливо към шнурове на които е отбелязана само скорост на потъване, без да е отбелязано тегло (клас) на шнура. Безплатен обяд няма.

Заключения

За да можете обективно да препоръчате подходящия шнур за всяка пръчка която правите, трябва да знаете присъщата мощ (ПМ) на пръчката, типа шнур (плаващ или потъващ), и дължината която ще бъде извадена във въздуха. Също така трябва да разполагате с метод да определите теглото на всякаква дължина от всеки шнур. Диаграмите, съпоставящи тези фактори, са представени тук. Инструкции как да си направите Анализатор на Шнурове ще намерите в Част Четвърта.

На всяка пръчка, трябва да отбелязвате Дефинирания Индекс на Огъване, ДИО = ПМ / ЪА. И докато ПМ може да се изрази като ЕКП, или като брой монети, или като ТШ – всичките математически свързани – препоръчвам ви да изразявате ПМ под формата на ТШ, т.е. ДИО = ТШ / ЪА. Това би изглеждало примерно така: ДИО = 140 / 67 и представя най-полезната информация.

С всяка пръчка трябва да представите съответстващи копия на Фигури от 1 до 4, на които ясно е отбелязана ПМ на въпросната пръчка. Тогава всеки клиент може сам да определи за себе си най-подходящия шнур според бъдещата употреба. Благодарение на този подход, клиента ще осъзнае, че има нужда от два или повече шнура, за да покрие всички запланирани ситуации.

Използвайки Системата на Монетите, ще направите на клиента си голяма услуга. Също така, заменяйки объркващите субективни мнения с точни обективни измервания, можете да внесете зрънце наука в изкуството на родбилдинга.

*Розетският Камък - древен египетски артефакт, изиграл ключова роля в разгадаването на древноегипетските йероглифи.

Превод от английски език: Венцислав Андреев

Следва четвърта част...

Статията бе любезно предоставена от Tom Kirkman, редактор на списанието "RodMaker".

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.