Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Семинар по Родбилдинг с Bob Widgren - Трета част.

Конструиране на пръта

от Bob Widgren

Винаги съм преподавал родбилдинга като процес от три части. Първо учениците ми ‘конструират’ пръта, което включва маркиране на страната на водачите върху бланката и монтиране на връхния водач и ръкохватката. След това, те се научават как да ‘намотават’ водачите, кукодържача и сглобките на пръта с конец. И накрая, те завършват пръта със заливане на намотките със смола, и монтиране на макародържача. Тази статия се занимава с първата спъпка от процеса – конструирането на пръта.

Подготовка на бланката

Премерете дължините на отделните секции на пръта и се уверете, че са еднакво дълги. Ако са различни, скъсете по-дългата част с абразивен режещ диск или с ръба на пила. Не използвайте трион или ножовка, защото зъбите ще разцепят нишките на графита. Аз обикновено правя връхната секция с около половин инч по-къса от останалите, тъй като връхния водач обикновено добавя толкова към дължината на пръта. НЕ скъсявайте средните секции, защото може да нарушите напасването на сглобките. Скъсявайте само от двата края на пръта, ако е необходимо.

Намиране на страната върху която ще бъдат разположени водачите

Когато бланката се произвежда, графитната тъкан се припокрива на места при навиването си върху конусовидна метална формовъчна пръчка. Тъй като графита е по-дебел на местата по протежение на този шев, бланката няма еднаква твърдост по целия си диаметър, и има естествена кривина (посока на огъване). Важно е да ориентираме водачите относно тази естествена кривина за да не се усуква пръта по време на маха при кастинг. Аз препоръчвам да се слагат водачите от вътрешната страна на кривината (слабата страна), но някои хора с успех ги поставят на обратната, външна страна на кривината. И в двата случая, пръта няма да се стреми да се усуче настрани по време на кастинг. Не поставяйте водачите странично от тази естествена кривина на бланката, защото пръта ще се стреми да се усуква на едната или другата страна по време на кастинг.

За да откриете страната, върху която да поставите водачите, дръжте секцията от бланката наклонена на 45 градуса с отворена длан на около 15-20 см от върха, с основата на бланката лежаща на равна гладка повърхност. Поставете другата си ръка върху средата на секцията и натискайки леко надолу, я огънете и я завъртете около оста й. Когато намерите точката (от обиколката на бланката), в която съпротивлението на огъването е най-слабо, сте намерили естествената кривина на бланката. Отбележете вътрешната част на тази кривина като страната, на която да сложите водачите. Слабата страна на бланката е от вътрешната страна на кривината, а по-дебелата страна е отвън. [Някои производители намират страната на водачите и я отбелязват още във фабриката.]

Повторете този процес за всички секции на пръта, и отбележете страната на водачите на всяка от тях с маркер. Никога не огъвайте бланката със отделните секции сглобени, докато не са подсилени снадките.

Монтиране на връхния водач

Използвайте 5-минутна епоксидна смола (или топимо лепило) за да закрепите връхния водач към най-горната секция на пръта. Поставете малко лепило (смола) във тръбичката на водача и го плъзнете напред-назад върху края на бланката, за да излезе въздух, ако има, и да се уверите че лепилото е нанесено равномерно. Излишното лепило може да се почисти бързо и лесно преди да се е стегнало с денатуриран спирт и кърпичка, неоставяща власинки. Не използвайте други химикали, например ацетон, защото те може сериозно да увредят бланката.

Планиране на пръта

Преди да почнем да залепяме всички части, е необходимо да направим някои измервания и да начертаем план, чертеж на пръта върху самата бланка. Вече сме отбелязали страната на водачите върху бланката, и малко по-нататък ще отбележим и разпределението на водачите (местата на всички водачи). Следващата ви стъпка е да измерите дължината на макародържача, и да отбележите с тиксо на бланката мястото, на което макародържача ще се опира в ръкохватката. Не залепяйте макародържача върху бланката все още! Края на бланката ще ви трябва да е открит, за да я въртите по време на съхнене на заливките, а и е ненужно допълнителното тегло по време на намотаването на водачите.

След това, измерете дължината на ръкохватката и отново маркирайте върху бланката точката, в която ще свършва ръкохватката. Леко награпете бланката със шкурка (без да наранявате графита!) на местата, върху които ще лежат макародържача и ръкохватката, за да създадете подходяща повърхност на която лепилото да хване добре.

Монтиране на ръкохватката

Ако ръкохватката не пасва на бланката, ще трябва да разширите отвора на ръкохватката с подходящ скосен инструмент. Помнете че скосената (конусовидна) бланка изисква скосен отвор в ръкохватката за да пасне добре. Най-добре е да използвате специален инструмент за целта, но може да се справите и с кръгла пила.

Най-честата грешка, която начинаещият прави на този етап, е да разшири отвора твърде много в двата края на ръкохватката, и недостатъчно в средата й, създавайки лошо пасваща ръкохватка, която хлопа върху бланката по време на кастинг. Работете внимателно, и не позволявайте това да ви се случи. Ръкохватката трябва да прилепва стегнато към бланката по цялата си дължина.

Щом ръкохватката е разпробита да пасва точно, разстелете малко епоксидна смола по повърхността на бланката върху която ще легне ръкохватката, и я плъзнете надолу върху мястото й. Почистете излишната смола с денатуриран спирт и кърпички без власинки. Плъзнете металния пръстен (winding check) до върха на ръкохватката, но не го залепвайте, защото намотките и заливката на кукодържача ще са достатъчни да го задържат на мястото му.

Следва трета част - "Изработване на намотките на пръта"

Превод от английски език: Венцислав Андреев

Статията бе любезно предоставена за превод и публикация на страниците на www.akulata.com от нейният автор Bob Widgren и Ross Purnell, главен редактор на списание "Fly Fisherman". Статията е първоначално публикуване на страниците на електронният сайт на списанието ...тук

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.