Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Мухарски риболов на липан по река Дрина

oт Акулата

Привет на всички, ловящи с мушички!

Следващите редове ще бъдат посветени на една риболовна почивка от четири дни през месец Септември 2008 г. на река Дрина, на която бях в компанията на Лъчо, Вальо и Недялко.

Река Дрина е най-магнетичното място за мухарски риболов от всички, които съм посещавал до момента. Огромната водна шир и изключително бистрият цвят на водата те пренасят всеки път неусетно на някое планинско езеро...

След като пристигнахме някъде следобяда, решихме да се поразходим пред мотела и да погледаме реката. По това време, Дрина по принцип е с високо ниво. Заради централата, която работи над градчето Байна Баща, всеки ден реката вдигаше ниво и трябваше до обяд постоянно да се местим по реката изпреварвайки голямата вода. За голямо наше съжаление, бяхме дошли по време на такъв режим на централата, че само един от четирите ни дни предвидени за риболов успяхме да улучим ниво на водата нула. Централата работеше почти денонощно, за да компенсира работата на друга, която се намирала по-надолу по течението на реката и била извън работа. Това предполагаша почти винаги ниво по-високо от нулата, което правеше риболова на муха много труден, да не кажа почти невъзможен.

Въпреки този неприятен факт, който като цяло установихме едва накрая на нашата риболовна почивка, надеждата, че на другият ден реката може да е нула, ни крепеше докрай.

В четвъртъка, първият ден за риболов, станахме рано и започнахме риболова си от вира на Луково, място, недалеч от мотела "Две Липи", в който бяхме отседнали, намиращо се нагоре срещу течението на реката, където тя е доста разлята и предполага нареждане на повече хора.

Още щом стъпих на брега на реката и спомените ми от предишните идвания изплуваха в съзнанието ми. Бяхме нагазили в реката и се взирахме в нейната повърхност. Търсехме ятото от липани. Те бяха там, въпреки, че не издаваха присъствието си с характерните кръгове на повърхността.

Допълнително мъглата, която беше покрила реката като огромна, пухкава пелена, ни затрудняваше. На моменти не виждахме мухите си и единствено разчитахме да чуем шляпането на рибата.

Пръчките, които използвахме, бяха 5 и 6 клас от 2,7 до 3 метра дълги. Въпреки, че използвахме мухи вързани на 20-ти номер кука, за риби в среден размер от 26-28 см, тежкото течение и голямата дистанция, на която се налагаше да замятаме, изискваше употребата на по-високите класове.

Почти всеки ден реката рано започваше да вдига нивото си и ни прогонваше надолу по течението. Местата, на които спирахме, бяха подобни на първото - силно разляти участъци, изтичала на големи вирове, плитки и широки бързеи.

За Вальо и Недялко, това беше първо идване на Дрина и беше огромно предизвикателство. За първи път попадаха на река като Дрина и за първи път опитваха от удоволствието, да ловят липан. В началото ги затрудняваше постоянното хвърляне под ъгъл, надолу по течението, обръщане и задържане на линията, метод на риболов на суха муха, характерен само за липанът. И двамата бяха доста упорити и не спираха да замятат, а и Лъчо беше добър учител и им показваше как се прави по възможно най-добрият начин.

Най-важното в риоболова на липан на суха муха е тя да върви преди повода. За целта, замятането трябва да бъде под ъгъл, надолу по течението. Веднага след измахването на шнура напред се налага върха на пръта да се задържа високо горе и да се връща в ляво, т.е леко нагоре в посока срещу течението. При това положение, хлабината в падащият шнур се обира и цялата линия се полага на повърхността, изпъната под ъгъл надолу по течението, при което мухата изтича винаги първа.

С муха направена с крила от CDC лесно може да се контролира изтичането. Уникалните плавателни качества на перата, позволяват по-чести придърпвания и обръщания на линията, без мухата да се удави. Допълнително нанесената смазка за CDC мухи, върху фините реснички на перата, задържaт мухата за по-дълго време на повърхността.

Мухите, които използвахме бяха предимно имитации на ручейници, а също и на еднодневки, с тела от дъбинг и крила от CDC в различни разцветки, вързани на малки номера куки - от 16-ти до 20-ти номер. На ручйниците с червено дупе (red tag), тъмно тяло и крила от кафяво CDC се хващаха най-много.

Следва продължение...

Снимки: Лъчо Минев и Радо Акулата

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.