Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Риболов на кефал на яз. Огняново

oт Акулата

Привет на всички, ловящи с мушички!

Следващите редове ще бъдат посветени на един риболовен излет, който направихме на язовир Огняново с Ванката и Лъчо на 27.06.09.

Равните брегове и лесният достъп до язовира го правят приятна дестинация за мухарски риблов. Харесвам яз. Огняново много заради две неща, изключително бистрата му вода и наличието на костур и кефал в големи количества. На този язовир, риболовът на муха започва в края на зимата, веднага след разтапянето на ледовете и продължава до късна есен.

Бяхме решили да станем сутринта и да тръгнем към 5 часа с Иван, когато силния дъжд ни накара да забавим тръгването си с два часа. След като дъжда попремина потеглихме и към 8 часа бяхме вече на язовира. Решихме да започнем риболова по заливите в дясно от стената, където бреговата зона на язовира е равнинна.

Сравнително дългият участък от стената на язовира до първия по-голям залив е с доста плитка крайбрежна зона. Не липсваха и събрани на туфи водорасли, покрай които се крият доста кленове, някои от които с внушителни размери. Хубаво е да се ходи там сутрин, още с изгрева на слънцето, когато по едрите кленове излизат в плитчините, буквално на педи от брега, където се хранят с малки рибки.

Иван започна да облавя крайбрежната зона, а аз влязох малко по-навътре в язовира с проходилката, точно покрай островчетата от водорасли.

Риби се виждаха да се хранят на повърхността с насекоми навсякъде около нас. Реших да започна риболова с плуващ шнур и имитация на пчела. Може да видите нейна поетапна изработка в рубриката "Муха на месеца"... тук.

Още след първите няколко хвърляния, имах едно късане от риба, която щом усети засечката, скъса мухата с мощен тласък, на който не успях да реагирам. Определено беше кефал, чийто размери не успях да преценя точно, защото всичко стана много бързо. Като цяло се стараех да подавм мухата на около метър от водораслите, при което след нейното падане, последваше вълна от стрелваща се към нея риба. Точно преди да стигне мухата обаче забавяше и я взимаше така, че не повърхността се забелязваше едно съвсем леко повдигане на водата. Покрай водораслите, почти висчки атаки към мухата бяха от този вид. Тръгваше рибата с вълна и щом стигнеше мухата, спираше, при което засичах и я хващах.

До първите един два часа от риболова имах хванати около петнайсетина риби в порядъка от 15 до 26 см. Иван също хващаше от брега.

При едно от подаванията към водораслите, последва атака на риба, която след като засякох се обърна и се заби във водораслите.

След като я придърпах до проходилката, на два пъти напразно се опита да се мушне под нея и да ми се оплете в плавниците.

След като се поумори я извадих, за да и се порадвам и да й направя няколко снимки.

Беше със жълтеникави люспи, червени перки и тъмен гръб. Много красива риба.

На тръгване не пропусна да ме изплиска целия с вода.

Лъчо се присъедини по-късно към компанията към обяд, когато рибите бяха започнали да кълват по-изнервящо. Скачаха по мухите но не искаха да ги хапват. Започна да се смрачава и излезе ветрец, който накъдри водата. Тогава рибите започнаха да кълват близо до брега и навътре, малко по-добре.

На няколко пъти през деня преваля и спря за кратко. Следобедът времето се поизчисти и повърхността на водоема се изглади като олио.

Риболовът стана по труден, рибите започнаха отново да капризничат.

Вятърът беше издухал нескомите към средата на язовира, където от време на време скачаха на повърхността и по-големи риби. Малко след това си тръгнахме, доволни от един приятен риболов на кефал с муха и шнур.

Снимки: Радо Акулата

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.