Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Динамиката на риболова на нимфа

от Гари ЛаФонтен

Риболовците се възхищават на пъстървата заради нейната красота, благородство и качества на достоен противник. Лесно е да се препишат такива качества на риба, която съвсем пренебрежително пренебрегва и най-добрата презентация на мухата.

Селективното хранене е просто механизъм за самосъхранение при риби живеещи в течаща вода. Не е в резултат на интелект, напротив, дължи на липсата на способност за разсъждение, инстинкт, който се е изградил у пъстървата от само себе си, без човек да има нещо общо с това.

Пъстървата се храни избирателно, защото това е един ефикасен начин за събиране на насекоми. Като риба, притежаваща много малък енергиен резерв, трябва да събира много повече енергия от колкото изразходва като се храни, за да оцелее. Обитаването на една и съща зона, и поддържането на строго определен ритъм на хранене, е процес на избор, при който пъстървата се придържа към тази икономия на движенията.

Пъстървата се храни с определени видове насекоми и това я кара да се съсредоточава върху техните външни характеристики. Зрителните характеристики на всяко различно насекомо е стимула, който задвижва инстинкта за хранене на пъстървата - и колкото по-дълго пъстървата реагира инстинктивно всеки път на този стимул, толкова по-малко енергия се налага да изразходва, за да търси храна из потоците. Но тъй като тя не е достатъчно интелигентна, не се налага да избира. Пъстървата не може да определи, "Ето една голяма стонфлай, това ще бъде голяма промяна в менюто ми, в сравнение с тези ручейници които ям. Така че, тя бива прикована от зрителните характеристики на определена муха.

Нуждата от това насекомо, която предпазва пъстървата от обикаляне из цялата зона на потока в който живее, е пропорционална на размера на пъстървата, защото колкото и е по-голям размера толкова повече енергия за движение изразходва. Колко строго пъстървата се придържа към определен избирателен модел на хранене, зависи от скоростта на течението и неговата чистота. Колкото е по-чиста водата толкова по-лесно да се разпознае храната и колкото е по бавно течението, толкова по-повече време има за атакуването и. Много рибари знаят, че пъстървата, която се издига до повърхността да яде насекоми, го прави избирателно, но същите тези рибари, които не могат ясно да видят какво става под повърхността, не знаят, че под нея пъстървата също се храни избирателно.

При повърхностното храненe, на първите три: "Как, Къде Какво..", може да се даде отговор при директно изследване. На четвъртия въпрос: "Как да имитирам...?" се отговаря с поредица от опити на доближаване на сухата муха до важните външни характеристики на истинското насекомо.

За риболовците на нимфа, тези въпроси създават много повече проблеми. Отговорът, базиран на не директни наблюдения изискват по-добри знания за водните насекоми, по-добро разбиране на навиците на хранене на пъстървите и по-добро усещане за имитациите на тези насекоми.

На въпроса "Как?", наблюдавайте движението на пъстървите. Ако главата е надолу и тялото се поклаща, това предполага, че пъстървата рови в дъното. Движение на пъстървата от страна до страна на потока предполага, че се храни от храната, която и доставя течението. Ако се вдига нагоре, това значи, че се храни с люпещи се насекоми.

На въпроса "Къде"?, изследвайте отделните нива на водното течение с кепче за насекоми с малки дупчици. За да проверите дали насекомите се носят от потока, потопете кепчето във вода, и задръжте петнадесетина минути в това положение за да видите дали ще попаднат насекоми в него. За да проверите за имърджъри (люпещи се насекоми) задръжте кепчето в повърхностния слой, на няколко сантиметра.

На въпроса "Какво?", проверете основната популация от насекоми. Обърнете камъни и пясък от дъното, като задържате кепчето под тях, за да уловите насекомите. Проверете уловените насекоми за две неща: за преобладаващата част от тези, които се носят от течението и за тези, които са в стадия на излюпване с почти оформени .

Очаквайте втора част на "Динамика на риболова на нимфа"

(Превод от английски: Радослав Кискинов - Акулата)

Първоначално сататията е публикувана в сайта www.thebookmailer.com

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.