Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Фазановата нимфа на Франк Сойер

от Ханс Виленман*

Фазановата нимфа (Pheasant Tail Nymph, в буквален превод от англисйки - нимфа от опашката на фазан), измислена от Франк Сойер, се класира, заедно с Gold Ribbed Hare's Ear nymph (Нимфата от ухото на заек, със златен рибинг) като една от най-популярните мухи от нейният вид в света. Тя е преживяла тестовете на времето и е доказала себе си по реки и потоци из цял свят.

Франк Сойер, който работел като надзирател на река по река Wiltshire Avon в Англия, създал тази нимфа като имитация на няколко вида майски мухи от семейство Beatis, главно препоръчвани като “olives”(“olive” в буквален превод от английски се превежда като маслина, има се предвид цвета на тялото на майските мухи, че бил маслинен). Бидейки крайно практичен човек, неговата цел била да се фокусира върху, както той ги наричал, ключовите елементи, и отказвайки се от излишните “тънкости” във връзването на мухата. Ключовите елементи са:

- нимфите са “плувци”, от тук нататък с тънък аеродинамичен профил.

- когато плуват, естествените насекоми прибират краката си към тялото, и затова няма крака имитацията.

- реснички около корема

- много къси “неясни” опашки

И последното изискване било необходимостта от нимфа, която да влиза чисто през повърхностния слой, потъвайки бързо на дълбочината желана от мухаря.

Нимфата, която изобретил Франк Сойер е изключително елегантна, в нейната простота на подбор на материалите и композицията, използвайки само кука, тъмна медна тел и няколко фибри от опашката на фазан.

Изключително интересно, въпреки, че нимфата, вързана от Франк Сойер е толкова прост модел, по някаква странна причина тя не плувала из “Големия Басейн” много лесно.

Тя била обявена за “незаконородна”. Нимфата от фазанова опашка, намерена в различните американски каталози, се показвала в различни интересни варианти. Като пример, обрисуваните мухи в каталозите, били с светъл торакс от медна тел. Или с торакс от дъбинг. И всички имали опашки, които били пъти по-дълги, в сравнение с естествените Beatis нимфи.

Така, че без много суета, нека преминем към модела такъв, какъвто е бил измислен:

Нимфата от фазанова опашка на Франк Сойер, вързал и снимал Ханс Виленман

Кука: #12-#14, 2ХL с кръгла извивка или нормална.

Конец / утежнение: тънка тъмна (емайлирана) медна жица.

Опашка / корем/ торакс/ капак на крилата (wing case): червено кафяви фибри от опашката на мъжки фазан, с цвят подхожда на цвета на медната жица.

Забележка: Добро количество от тъмна медна жица може да бъде намерено в стари ротори на мотори. За този случай, аз съм вързал мухата на кука #18, използвайки медна жица с диаметър 0.06 мм. Този диаметър на медната жица, може да се използва за нимфи до # 28. Най-големият диаметър медна жица, който бих използвал, за кука # 12, е 0.15.

Ще обясня как точно връзвам нимфата, също и къде се отклонявам от метода на Сойер и защо. Крайния резултат и от двата метода е много близък. Използвайте, който предпочетете.

Инструкции за връзване на мухата (за тези които използват дясна ръка при връзване)

1. Вземете парче медна жица, дълго около 12 инча. Закрепете го близо до ухото, както когато закрепвате конец. Изградете, с навивки на тела, тънък торакс, като покриете една трета от рамото на куката и след това навийте жицата до началото на извивката на куката.

2. Подравнете връхчетата на четири фибри от перо от опашката на фазан, като ги отрежете близо до стеблото на перото. В края на рамото на куката, вържете с няколко навивки на тела фибрите, близо до връхчетата им, образувайки къса опашка.

3. Дръжте жицата изпъната, и навийте фибрите в посока ухото на куката, с плътна стъпка; ако нормално навивате фибрите в посока от вас навън, в случая навийте фибрите в посока към вас.

Потискайте всяка навивка с показалеца на лявата си ръка, за да не се отвият. Вашата последна навивка трябва да задържи фибрите нагоре, точно зад ухото на куката. Моля, забележете, че жицата не е навита с фибрите, а остава все още отзад преди стъпка 4.

4. Под формата на спирала, усукайте жицата до ухото на куката. Тези навивки на медната жица, ще се впият върху тези на фазановите фибри, подсилвайки тялото на мухата, и предпазвайки цялата нимфа от размотаване при поглъщане от рибата.

5. След като сте вързали дебелите краища на фибрите зад ухото на куката, изпънете ги назад и ги стегнете с няколко навивки на медната жица, точно зад ухото. След това изпънете жицата по продължение на рамото на куката до мястото между корема и торакса, т.е. зад торакса. Сгънете фибрите обратно върху торакса и ги стегнете с една или две навивки на жицата, след това направете завършващ възел с три навивки. Отрежете краищата на фибрите, намажете с малко количество лепило и нимфата е готова.

Вместо методът с двете стъпки, който аз предложих, Франк Сойер, е навивал фазановите фибри около медната жица предварително, за да направи “въже”, което да навие около рамото на куката до ухото й. След това е разделял фибрите от жицата, връзвал е фибрите с жицата, връщал е жицата зад торакса, сгъвал е фибрите назад, навивал е върху тях жица до ухото на куката, обръщал е фибрите пак към ухото , където ги е връзвал.

Възраженията ми към този начин на връзване са:

Метода с усукване на фибрите около жицата преди да се направи корема, се отразява на дебелината на някак си неравния корем. Особено за малки размери, аз обичам да правя мухите с много тънък профил.

Прегъването на капака отново напред създава слабо място в границата между торакса и корема. От моя опит, фибрите се късат в тази точка след една или две риби и нимфата се разваля. (А аз харесвам нимфите си да се запазват.)

(Превод от английски: Радослав Кискинов - Акулата)

* Ханс Виленман (Hans Weilenmann), с когото имах честта да се познавая и комунинкирам на страниците на форума към www.flyanglersonline.com, е роден и живее в Холандия, където работи като професионален фотограф. Той е известен с уменията си да връзва малки и ефективни модели мухи за пъстърва и липан, които са твърде малки и труднозабележими за мухарите, но много добре забелязвани от рибите. Повече за автора на статията може да научите, ако посетите неговата лична страница в интернет www.danica.com/flytier

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.