Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Пиявицата на Акулата – сигурност в непознати води

от Акулата

Привет на всички, връзващи мушички!

Бих желал в тази статия да ви запозна с един стример, който заема важно място в кутийката ми за мухи – Пиявицата на Акулата.

Може би много от вас са попадали в ситуация като моята, в стремежа си да търсят нови места и реки, да стоят на място от дадена река, на която току що са попаднали и да се чудят с каква муха да започнат. В повечето западни статии, които съм прочел и книги за мухарски риболов авторите дават еднозначен отговор, и той е – стримерът.

Стоите рано сутрин на брега на нова река или езеро, където стъпвате за първи път, не знаете какви мухи с люпят там по това време, чудите се дали имитацията на майска муха ще бъде по-добра от тази на ручейника, в такъв момент може да заложите на сигурно, като използвате стример.

Стримерът е муха, вързана на голям номер кука, като се има предвид това което имитира – малка рибка, пиявица, ларва на перла, водно конче и др. Това е мухата, на която може да заложите, когато сте на ново място и не знаете къде стои рибата. Стримерът, който ми вдъхва голяма доза сигурност навсякъде, където отида за пръв път е Пиявицата на Акулата.

Пиявицата на Акулата

Не отдавна, когато за пръв път изпитах удоволствието да лова на стример по р. Златна Панега. Няколко дена преди да отида и да изпробвам риболова с такъв вид мухи, разговарях надълго с един мой приятел от САЩ, Греам Оуен, мухар със солиден стаж и изключителен майстор във връзването на реалистични мухи, в което по-късно се убедиха и всички потребители на форума към сайта, където той прие поканата ми да се регистрира. Когато запитах Греам, как лови със стримери, той ми сподели печелившата си тактика на замятане на стримера – хвърляне на стримера срещу течението, нагоре от мястото, където сме застанали и след това бързо придърпване със свободната ръка, докато мухата идва към нас. Водена по този начин мухата имитира свободно носеща се по течението ранена рибка или пиявица, която се издига и спуска всеки път, когато придърпаме шнура със свободната си ръка. Той ми препоръча доста модели стримери, които се използват от западните мухари за риболов в реки и езера за пъстърва, модели като - Muddler Minnow, Mutaka, Zonker, Mickey Finn, Woolly Worm, Egg-sucking Leech и др. Но най-голямо впечатление ми направи стримерът Woolly Bugger. В зависимост от цвета на перата от марабу, които се използват за оформяне на неговата опашка, и размера на куките, на които е вързан, стримерът Woolly bugger имитира различни водни обитатели като - пиявицата, ларвите на перлите (stoneflies), малки рибки sculpin (малка рибка от рода Cottidae), catfish (северноамериканска речна рибка от рода Pimelodus), ларва на водно конче и др.

Тъй като не разполагах с пера от Марабу, които са изключително меки и еластични във водата, придавайки на мухата движения, като на жив организъм, когато седнах да връзвам стримера Woolly Bugger, реших да опитам да ги заменя с козина от заек. Използвах кука ном 6, за опашка и тяло използвах малко снопче мека заешка козина, с много дълъг косъм, боядисано в червен цвят, две пера от червен хекъл и златна глава за утежнение. И така се роди Пиявицата на Акулата...

Подробно описание на етапите и на връзване може да видите тук

Предстоеше ми вълнуващ риболов по р. Златна Панега. В кутийката ми за мухи стоеше нова муха, която предстоеше да бъде изпитана. Чувството беше неописуемо, когато след първите няколко замятания с пиявицата, в един средно дълбок вир, първата риба, 28 сантиметрова, красива, дъгова пъстърва прегъваше мухарката ми. Смених мястото, с един бързей, който никога до онзи момент не бях опитвал и там хванах още една риба, балканка. До края на деня имах общо три уловени пъстърви на мухата. Бях доволен от себе си, бях вързал муха, която рибите харесаха от първия път.

Като вариант на Woolly Bugger, стримерът “Пиявицата на Акулата” ми върши добра работа при експериментиране във плитки бързеи, дълбоки вирове зад паднали дървета във реката, преходни зони между бързи и бавни участъци от реката. Когато ловя с него, освен по вече спомената тактика на замятане срещу течението, понякога го оставям да се води свободно по течението, като само от време на време го раздвижвам, с рязко вдигане на върха на мухарката. Не са малко ударите, които регистрирам и при воденето на мухата срещу течението с постоянно треперене на китката, придавайки по този начин трептения на мухата, които силно провокират рибите.

Изключително ефективна се оказа мухата при риболова на костур, за което ще обърна повече внимание в отделна статия.

В една от своите книги “Основни пъстървови мухи” (“Essential trout flies”) , главният редактор на водещо американско списание за мухарски риболов ”FTJ” (“Flyfishing and tying Journal”), Dave Hughes, пише за риболова със стримери, имитиращи пиявици, че ги използва успешно за езерен риболов като, след замятане, много бързо ги придърпва обратно. За провокативното действие на стримерите имитиращи пиявици, Dave Hughes пише така, “Моята теория е такава, че когато пиявицата усети на края на опашката си присъствието на пъстървата, тя започва да плува бързо колкото е възможно, за да й избяга. Пъстървата се втурва след нея, в такъв момент, и я взима с със силен удар. Теорията не е доказана, но методът е успешен”

В успехът на този метод в река се уверих и аз, когато за пръв път в риболов на стример ловях риби успешно с Пиявицата на Акулата.

Поздрави на всички връзващи мушички!

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.