Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Майската муха на Акулата - CDC Mayfly Dun

от Акулата

Привет на всички, връзващи мушички!

Следващите редове ще бъдат посветени на “Майската муха на Акулата” - една имитация на майска муха, в стадия “dun”, която измислих през пролетта на 2005 г., за да се опитам с нея да улуча люпенето на майските мухи по р. Златна Панега.

Подробно описани етапи на връзване на мухата може да видите тук

Майската муха на Акулата

Майската муха на Акулата е имитация на майските мухи от семейство Beatis, наричани още “Blue Winged Olives”( "Blue Winged" в буквален превод от английски значи "синкави крила", а "Olive" се превежда като, "маслина", има се предвид цвета на тялото на мухата).

Информация за първият излет, през който изпитах мухата, може да прочетете тук

Добрата плаваемост на мухата се дължи на CDC перата, които използвах за торакс и крила на мухата, стремейки се да й придам възможно най-голяма прилика с истинска новоизлюпена майска муха. Тук, бих желал да обърна малко повече внимание на перата от CDC.

CDC перата- cul de canard (от френски) "cul"- отзад, на дъното, "canard" – патица, са малките фини перца намиращи се до мастните жлези в основата на опашката на патиците.

Не е ясно, кой е вързал за пръв път мухи от CDC, но е известно, че през 1920 година швейцарците Maximilien Joset и Charles Bickel вързали първите малки мухи от CDC, за да излъжат хитрите пъстърви от Jura Area Швейцария. Те използвали пера от CDC вместо хекъл. По-късно словенецът Marjan Fratnik през 1983 използва за първи път CDC пера за крила на ручейници. През 1985 немецът Gerhard Laible използва пера от CDC като ги поставя в примка от конеца и по този начин прави хекъл, за имитация на крилата на мухите. Основна стъпка в приложението на тези пера прави швейцарецът Mark Petitjean, който пръв започва с тях да връзва тела на нимфи и имърджъри. За CDC перата, на страниците на своя сайт, www.petitjean.ch, Mark Petitjean споделя:

”Необичайната структура на перото му осигурява плаваемост. Те са много меки и леки, но много жилави и здрави, така, че мухи вързани с този материал имат дълъг живот. Като материал, е високо аеродинамичен, докато презентирате мухата, CDC се слепва, но при падане на повърхността на водата се разперва като парашут. Това прави презентацията по лесна, а падането на мухата деликатно. Когато риба приема в устата си муха направена със CDC пера, по-лесно я одобрява и не я изплюва, заради това, че е доста мека и почти като жива тъкан.”

В уникалните качества на CDC перата се убедих и аз, създавайки майската муха на Акулата, която стана любимата ми муха за имитация на излюпваща се еднодневка.

Успех на всички, решили да изпробват Майската муха на Акулата!

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.