Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Мечтата на всеки риболовец - Аляска

oт Иван Ботев

АЛЯСКА, АЛЯСКА, много сме слушали и гледали за тази част на света, но че ще отидем на риболов там не съм си и представял. Но както става по някой път в живота, мечтите се сбъдват. Всичко започна през лятото на 2005 година в България – море, вълни, студена бира и решението беше взето – да организираме риболов на сьомга в Аляска. Групата се състоеше от Гошо, Иван, Джери и Садете.

Организацията и цялостната логистика беше осъществена от Гошо – проучване на най-подходящия период за риболов, избор и резервация на хотели, наемане на кола. Гошо е бил вече в Аляска /през 2003/ и това му помогна да се справи по-блестящ начин с тази не лека задача. Поради големия наплив на туристи от цял свят, резервацията на хотелите и самолетните билети бяха закупени в края на 2005, а до февруари 2006 имахме и входни визи за САЩ.

Времето течеше адски бавно, направените списъци с риболовно и друго оборудване постоянно бяха актуализирани, като целта беше да се вземе най-необходимото и багажа да бъде олекотен до максималност, по простата причина че искахме да вземем по 25 кг. риба – толкова разрешаваха да бъде изнесена от САЩ /официално/. Аляска е единственото място в света в което улова е гарантиран, а защо е така ще ви стане ясно в следващите редове.

Аляска е най-северният щат на САЩ. Население около 650 000, обща площ 1М. км2. Суровият климат е една от причината този щат на САЩ да е останал едно от малкото местенца в света с девствена природа, огромно разнообразие от флора и фауна. Основното препитание на жителите е туризма, засилено през лятото юни-август.

И така след множество безсънни нощи, изчетена огромно количество информация /включително следене на прогнозата за времето по интернет/, заветната дата 22.07.2006 дойде. След почти 10-ов полет кацнахме в най-големия град на Аляска – Анкорич,/ столица на щата е Juneau/. Самолетът беше пълен с риболовци от Германия, Австрия и Швейцария, а темата на разговорите беше само една - има ли, колко и какви видове сьомга ще се лови.

С наетата от нас кола /Doge,мини бус, 2.0 л/ преди да потеглим към крайната ни цел посетихме един риболовно/ловен магазин. Удоволствие за окото на всеки риболовец – изобилие от стоки, продукти на най-известните производители – можеше с дни да прекараме в този оазис на изобилието, да дискутираме с учтивите и грамотни продавачи. Продуктите основно насочени за улов на сьомга – мухарски пръчки – започващи от 7,8 клас, макари, шнурове, материали за мухи, готови такива, облекла и всякакви материали, много от който в България не могат да се намерят. Само един пример ще споменем, риза против комари – специална материя импрегнирана с материал, отблъскващ комарите и други хапещи насекоми /BUZZ OFF/.

След няколко часов престой в този рог на изобилието потеглихме към селището Солдотна /2000 жители/, основната ни база. След 300 км прекрасни гледки – езера, реки, планини, глетчери, шосе без нито една дупка стигнахме към 23.00 часа в наетия хотел /loga/. Всички вече бяха заспали, което ни притесни, но след като прочетохме специално за нас оставени указания, разбрахме защо – всички гости на хотела включително и ние трябваше да станем в 4.30 сутринта, за да започнем програмата която беше предварително съгласуваната.

Сутринта имахме възможността се ориентираме в обстановката, собственичката ни запозна в детайли с програмата, закусихме и се започна. Първият излет беше със самолет /4+2 места/, който ни отведе сред великолепни гледки – много вода, безкрайни гори и тук таме малки къщи, до едно езеро където ни чакаше лодка /метална, плоскодънна с извън бордови двигател 30 к.с./ Сега ни стана ясно защо Аляска е като магнит за риболовците от цял свят – кристално чиста вода и хиляди сьомги устремени към малките втичела на езерото. Рибите бяха между 4 и 6 килограма, 50-60 см, и бяха от вида червена сьомга /Red Salmon, Sockeye/, един от трите вида сьомга, който в този период на годината се устремяват към малките рекички за да си хвърлят хайвера. Другите видове са Кралска сьомга /King Salman, Chinook/ и сребърна сьомга /Silver salman, Coho/ за тях ще стане дума по долу.

Приближихме се до едно втичело, където вече имаше десетина лодки и от изненада – в устието на не повече от еди метър дълбочина гъмжеше от риба, която се опитваше да се изкачи по течението на рекичката - 1.5 метра и 30 см дълбока. Трябва да направя едно пояснение: Сьомгата живее в океана, където се храни с микроскопични рачета от където идва и червеният цвят на месото и, като навърши 4-5 години биологичният часовник я кара да тръгне на дълъг и опасен път към спокойните води на реките където женските снасят хайвера си, а мъжките го оплождат, след което умират. Излюпените малки поемат пътя обратно до океана. Все още няма правдиво научно обяснение за това поведение на този животински вид. В този период сьомгите спират да поемат храна, хранителните органи закърняват, мъжките се оцветяват в червено по тялото а главата става зелена, горната челюст става като клюн с който изравя леговище за хайвера. Инстинкта и да пази хайвера и излюпените рибки я кара да налита на всичко, което може да ги застраши и това е звездният миг на риболовците. Стръвта е подобие на малка рибка или хайвер – кука #2 или #0 със завързан сноп от червени или сребристи ресни и леко утежнение.

Природата около нас беше изумителна - високи голи върхове, в подножието гъсти иглолистни гори, а на десет метра по рекичката стояха три кафяви /гризли, 2-3 годишни/ и ловяха рибите, които се опитваха да стигнат до горното езеро. Всяка риба, която хващаха първо я изяждаха и после ловяха нова, т.с. ловяха само това което можеха да изядат. От хората /ние бяхме на 25-30 м от тях/ не се интересуваха, но водачът ни каза, че ако по някакъв начин заплашим обяда им / примерно слезем на брега/ ще ни нападнат. Нашата риболовна нормата беше по две риби на човек всичко останало трябваше да се пуска обратно, трябва да е уловена в устата /имаше възможност да закачиш някоя за гърба/ и много стриктно следяха за това. Излетът продължи 6 часа...

Очаквайте продължение...

Снимки: Иван Ботев

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.