Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

Как да си направим бамбукова мухарка - Първа Част

от Иван Атанасов - Формата

С тази поредица от статии на един от доказалите се майстори на бамбукови мухарки - швейцарецът Курт Цумбрун, искам да ви представя методиката при направата на тези класически въдици, които ,както казват някои, не са само средство за риболов в ръцете на мухаря, а по скоро с течение на времето стават част от него самия. Курт Цумбрун прави своите изделия от висококачествен бамбук, който отлежава вече над 70 години. Неговите мухарки са направени от 13 елемента, а не само от 6, което говори само по себе си за високо качество и отлични характеристики.

1. Избор на бамбука

Правилният избор на бамбука е от огромно значение, за направата на качествена мухарка. Бамбука с най-добри качествени и технически показатели се казва Тонкин и е предпочитан от по-голяма част от майсторите. Разбира се и тука се правят изключения от някои производители, които прибягват и до други видове, като например така наречения Calkutta-Bambus.

Най-подходящият бамбук трябва поне 10 години да е престоял на сухо, проветриво и пазено от вредители(като различни видове лишеи или ларви на насекоми)място, които вредители могат да причинят трайни нарушения на структурата на материала. Ето и как изглежда структурата на използвания от Курт Цумбрун бамбук, които всъщност е от преди 70 години.

Точките ,които се виждат по периферията на напречно срязания бамбук са силовите фибри и колкото повече на брой и по-на гъсто са те ,толкова по добро е качеството на материала и от там на бъдещата мухарка.

2. Следващата стъпка е разцепването на бамбуковата тръба

Методите за разцепването на бамбука могат да бъдат най- разнообразни. Тука няма ограничения или някакви специални инструменти. Един голям нож върши прекрасна работа, както това се вижда и на снимката.

При така надлъжно разцепената бамбукова тръба се вижда ,че различните ленти не за прави ,а напротив ,особено около пръстените на бамбука. Това налага и следващата много важна стъпка.

3. Изправяне на бамбуковите ленти

Тук е много важно да се обясни наистина важността на тази стъпка. В много голяма степен точно тук се различава една висококачествена ръчно направена мухарка от една машинално изработена такава.

На скицата по-долу са показани две изтънени ленти, които по-късно ще бъдат сглобени в бъдещата въдица. Забележете!!!Силовите фазери са означени в червено. Докато при лявата лентичка фазерите продължават по протежението й, до върха, то при дясната ,тези вече както изяснихме така важни фазерни влакна, биват прекъснати в зоната на пръстена.

* При чисто машинна обработка на бамбуковата лента ножовете на фрезата „не взимат „под внимание това,как протичат влакната на бамбука и тогава се получава точно картинката от дясно,с напълно прекъснатите фазерни влакна в зоната на пръстена(да не ви обърква думата Knoten=Възел или пръстен както аз го наричам)Сами се досещате,че една така нарушена структура влошава неимоверно характеристиките на материала.Поради оскъпяването и забавянето на производствения процес чрез едно изправяне на лентите бива тази стъпка пренебрегвана от масовите производители и така,както вече бе споменато се пускат на пазара мухарки,които видимо ,дори са по-добри от ръчните,пък са и по-ефтини,за сметка на основното за една мухарка,а именно здравина и еластичност.

* Както вече стана ясно рисунката отляво е на ръчно обработена лента. Изправянето на лентата е важно и поради факта,че когато започнем с постепеното изтъняване,чрез рендосване ,на бамбуковия елемент ще ни се наложи да го положим в необходимата ни за това Форма и ако тоя елемент(бамб.лентичка)е крив,то никога няма да ни се отдаде една правилна обработка. Самото изправяне само по себе си не е никак сложно. Необходим е пистолет за горещ въздух ,с който се нагряват местата, които трябва да се коригират респ. да се изправят. Колкото по-добре това ни се отдаде ,толкова по малки ще са ни проблемите при последващите работни стъпки.

4. Рендосване и шлифоване на бамбуковите ленти

След като вече сме изправили лентите можем да започнем с рендосването им ,което обикновено се прави в специално направена за целта форма. Казвам затова обикновено, защото в случая използва нашия швейцарски приятел най-обикновена форма с 60 градусов улей.

Тъй като нашата мухарка ще се състои от 13 части(ленти),то те трябва да имат формата на равностранен триъгълник(3x60 градуса),което всъщност е характерно и за мухарките, които са направени само от 6 елемента.

На този етап на рендосване е много важно да се изтъкне факта, че отделните части се обработват само от вътрешната страна, т.е. страната ,където е минал преди това ножа при разцепването на бамбуковата тръба(спомняте си!).Или по друг начин казано:лицевата страна на елемента не се рендосва.Причината вече я знаем,а именно защото точно под кората на бамбука се намират най голяма част от така необходимите ни силови фазери,с които по никакъв начин не желаем да се разделим.Отнемането на материал от лентите трябва да става по малко и постепенно,като непрекъснато трябва да сменяме страната която обработваме.В крайна сметка искаме да получим равностранен триъгълник.

След като сме оформили всички необходими ни елементи можем да преминем към следващата стъпка, а именно обработването на лицевата страна на лентите. Тук най-подходящото ни помощно средство е добрата ,стара шкурка. С нейна помощ ще отстраним само кората на бамб. лента , не повече ,не по-малко

Така вече обработените ленти(виж снимката горе) са готови за следващата важна стъпка,с която ще се занимаем в следващата част на статията.

Главна страница :: Предишна статия :: Следваща статия

www.akulata.com има за цел популяризирането на мухарския риболов в България.
© 2004-2009 Радослав Кискинов. Всички права запазени.